Covid 19 Aydınlatma Metni

COVİD-19 Hastalığı Seyri ve Riskleri Hakkında

COVİD-19 dışındaki sağlık sorununuz nedeniyle kliniğimize başvurdunuz ve muayenenizin sağlık durumunuzun değerlendirilerek, gerekiyor ise işlem yapılmasını talep ettiniz. Kliniğimizde pandemi nedeniyle alınan sağlık tedbirleri mevcuttur. Her türlü önlemin alınmasına rağmen hastalığın bulaşması engellenemeyebilir ve klinik ortamında bulunmanız nedeniyle hastalık size de bulaşabilir.

Yeni Korona virüs COVİD-19 solunum yolu enfeksiyonu yapan bir virüstür. En çok karşılaşılan belirtiler, ateş, öksürük ve solunum sıkıntısıdır. Şiddetli olgularda zatürre, ağır solunum yetmezliği, böbrek yetmezliği ve ölüm gelişebilir.

COVİD-19 insanlar arasında yakın temas ve damlacıklarla bulaşmaktadır. Bu hastalığı edinme riski en yüksek olanlar, hastayla teması olanlar ve hasta bakımı yapanlardır. COVİD-19 ile ilişkili bulaşın çok yüksek olması nedeniyle, hastalık klinik içindeki kişilerden size, sizden de onlara bulaşabilir. COVİD-19 hastalığına dair şu an için herhangi bir belirtiniz olmasa da virüsü almış olabilirsiniz. Bu nedenle COVİD -19 dışındaki sağlık sorununuz için yapılacak muayene, tanı ve tedaviler sırasında sağlık çalışanları size şüpheli hasta/taşıyıcı olgu olarak davranacak. Aynı şekilde sağlık sorununuza dahil olacak sağlık çalışanlarının da şüpheli hasta/taşıyıcı olgu olarak görülmesi gerekmektedir.

Klinikte bulunduğunuz ve hizmet aldığınız süre boyunca hastalığın bulaşma riski mevcuttur. Kendiniz hasta olabilir hastalığın yayılmasına sebep olabilirsiniz. COVİD-19 hastalığı özellikle yaşlılar olmak üzere kronik hastalığı bulunan ve bağışıklığı baskılanmış kişilerde ölümle sonuçlanabilir.

Hastanın Sağlığı için Kritik Yaşam Önerileri

  • Klinikte ayakta ve/veya yatarak tedavi aldıktan sonra evde kalınız.
  • Herhangi bir şekilde başka kişi/kişiler ile aynı ortamda bulunmayınız. Zorunlu ise kısa bir süre ile sınırlandırarak tıbbi (cerrahi) maske takarak bulununuz.
  • Mümkünse ev halkı ile aynı odada bulunmayınız. Mümkün değil ise diğer kişilerle en az 1 metre mesafede ve iyi havalandırılmış bir odada oturunuz. Tıbbi cerrahi maske takınız. Nemlenmesi halinde değiştiriniz.
  • Kişisel eşyalarınızı başkalarıyla paylaşmayınız. Ev halkı ile bardak havlu vb. malzemeleri ortak kullanmayınız. Gerekirse eşyalarınızı su ve sabunla/ deterjanla yıkayınız. Kıyafetlerinizi 60-90 derecede normal deterjanla yıkayınız.
  • Banyo tuvalet gibi alanları evdeki kişilerle ortak kullanmanız gerekiyorsa her kullanımdan sonra, diğer koşulların oluşması halinde günde bir kez, sulandırılmış çamaşır suyuyla temizleyiniz.
  • COVİD-19 hastalığına, alınacak önlemlere vd. ilişkin en güncel bilgiler, Sağlık Bakanlığı’nın https://covid19.saglik.gov.tr/sitesi yer almakta olup buradan tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.

Gerektiğinde Tıbbi Yardıma Ulaşma

Ateş ve/veya solunum semptomları (öksürük, yüksek ateş, nefes darlığı) gelişirse maske takarak bir sağlık kurumuna başvurunuz. Semptomların ortaya çıkması halinde 184 danışma hattını ve 112 Acil Sağlık Hizmetlerini aramanız yerinde bir davranış olacaktır.

Göz Kuruluğu için Işık Modülasyonu + IPL Tedavisi

Kuru Göz Hastalığının tedavisinde en yeni yöntem; Işık Modülasyonu + IPL