Konjonktiva Altı Kanama

" Görüntüsü korkutucu olsa da, kendisi bir o kadar masumdur ve kendi kendine iyileşir "

Konjonktiva altı kanama nedir?

Konjonktiva altı kanama genelde tek bir kırmızı nokta şeklinde veya dağılmış kırmızı leke şeklinde gözün beyaz kısmı üzerinde kendini belli eder. Kızarıklık konjonktiva (Gözün beyaz kısmını yani sklera’yı örten saydam zar) altındaki kandan oluşur.

Konjonktivada sayısız kılcal kan damarları mevcuttur. Bu kılcal damarlar değişik sebeplere bağlıdır yırtılabilir ve oluşan kanama konjonktiva ile sklera arasında birikir. Bu küçük kanama odacıkları skleranın beyaz görüntüsü önünde açık kırmızı nokta şeklinde görülür.

Gözünüzde konjonktiva altı kanama gördüğünüzde bu uyarıcı bir işaret olabilir. Genelde sık görülen bu zararsız olay herhangi bir ilaca gerek kalmadan kendi kendine düzelir , görme üzerine herhangi bir etkisi yoktur ve ağrıya neden olmaz .Genelde hiçbir rahatsızlık vermediği için hasta, ya kendine aynaya bakarken fark eder veya yakınındakiler ona hatırlatırlar.

Konjonktiva Altı kanamanın nedenleri

En sık görülen sebepleri şiddetli öksürme, hapşırma, kabızlık ve ıkınma , ağır şeyler kaldırmak olarak sayılabilir. Bu durumlarda geçici olarak toplar damarlarda (VEN) basınç artışı kılcal damarların yırtılmasına ve kanamaya sebebiyet verir. Göze gelen darbeler , hatta gözü ovuşturmak bile bazen konjonktiva altı kanamaya neden olabilir.

Konjonktiva altı kanamanın daha az görülen sebepleri şeker hastalığı, yüksek kan basıncı (Hipertansiyon), Aspirin veya Coumadin gibi kan inceltici ilaçların kullanılması olarak sayılabilir.

Çok nadir olarak kan pıhtılaşma bozuklukları ve diğer sistemik kalp hastalıkları konjonktiva altı kanamalara neden olabilir.

Sizde de eğer sık olarak veya fazla miktar da konjonktiva altı kanama oluyorsa bir göz doktoruna müracaat ederek gereken risk faktörünün değerlendirilmesi ve laboratuar tetkikleri yapılarak Dahiliye Uzmanı ile beraber gereken tedavinin yapılması uygundur.

Nasıl tedavi edilir?

Genelde herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Zamanla kan lekesi yavaş yavaş kendi kendine kaybolur. Bu olay kan lekesinin büyüklüğüne göre günler veya haftalar alabilir. Gözde yanma ve batma var ise suni göz yaşı kullanılabilir.

Konjonktiva altı kanamanın görüntüsü her ne kadar rahatsız edici olsa da bu olayın zararsız , kendi kendine geçebilen ve görmeye hiçbir etkisi olmayan bir durum olduğunu özetleyebiliriz.

Göz Kuruluğu için Işık Modülasyonu + IPL Tedavisi

Kuru Göz Hastalığının tedavisinde en yeni yöntem; Işık Modülasyonu + IPL