Keratokonus

" Nadir görülen bir göz hastalığı olup göz bebeğinin önünde bulunan kubbe şeklindeki saydam korneanın incelerek öne doğru bombeleşmesi demektir. "

Keratokonus nedir?

Nadir görülen bir göz hastalığı olup göz bebeğinin önünde bulunan kubbe şeklindeki saydam korneanın incelerek öne doğru bombeleşmesi demektir. Keratokonus “bombe şeklinde kornea” anlamına gelmektedir.

Kornea gözümüzün çok önemli bir kısmıdır.Işık göze girecek olan görüntünün kırılması ve odaklanması için ve bizim net görmemiz için çok önemli bir rolü vardır.Keratokonus durumunda korneanın şekli değiştiği için görüşümüzde bozukluklara neden olur. Keratoknus bazı güncel aktivitelerimizde örneğin ; araba kullanmak, bilgisayar kullanmak, televizyon seyretmek veya kitap okumakta ciddi sıkıntılar yaratabilir.

Keratokonusun belirtileri nelerdir?

Keratokonus genelde iki gözü etkilemektedir ama bir göz daha ileri safhaya geçmiş olabilir. Belirtileri genelde 15-16 yaşından sonra 20 li yaşların başına kadar kendini belli eder ve aşağıdaki gibidir :

Hafif görme bulanıklaşması
Görüntülerin şekil değiştirmiş olması (Distorsiyon)
Işığa karşı artan hassasiyet
Işık dağılması
Hafif göz kızarıklığı ve sulanması
İlerlemenin hızı değişkenlik gösterebilir genelde keratokonus 10 ile 20 yıl arasında yavaş yavaş ilerler ve birden ilerlemesi durur.
Hastalık ilerledikçe aşağıdaki belirtiler sık görülür:
Giderek artan bulanık görme
Artan miyop veya astigmat değerleri
Sık sık gözlük reçetesinde değişme
Kontakt lens kullanamama

Bazen keratokonus hızlı ilerleme gösterebilir, buda korneada skar oluşmasına neden olabilir. Skar dokusu korneanın saydamlığını kaybetmesine neden olur. Böylece göz daha çok bulanık görmeye başlar.

Keratokonus neden gelişir?

Keratokonusun gerçek nedeni tam olarak bilinmemektedir.Bazı araştırmacılar keratokonusun gelişiminde genetik faktörlerin rol oynadığına inanıyorlar çünkü keratokonus olan kişilerin %10 nun aile fertlerinden de bu hastalığa yakalanma şansı vardır. Özellikle çocukluk ve ergenlik çağında göz alerjisi olup sık sık gözlerini kaşıyanlarda korneada oluşan mekanik etki ile keratokonus gelişme ve ilerlemesinde etkili olacağı düşünülmektedir.

Keratokonus nasıl tedavi edilir?

Tedavi genelde durumun şiddetine bağlıdır. Erken safhalarda görme sorunu gözlükle düzeltilebilir. Durum ilerledikçe sert kontakt lensler veya hibrit kontakt lensler devreye girebilir. Ayrıca bu hastalar gözlerini kaşımak ve ovalamaktan kesinlikle kaçınmalıdırlar çünkü bu durumda ilerleme hızı artabilir .

Keratokonus ayrıca “İntac” veya başka adı ile kornea içine yerleştirilen eğri halkalar ile bir yere kadar düzeltilebilir.Bu halkalar ile dikleşen kornea tekrar eski yassı durumuna yaklaştırılabilir.
Keratokonusun ilerlemesini engellemek için günümüzde yapılan en iyi ve tek tedavi seçeneği collagen cross-linking (kollajen çarpraz bağlama) işlemidir. Bu işlemde kornea yüzeyi epiteli steril şartlarda kazılarak korneaya özel bi damla defalarca damlatılır daha sonra özel dalga boyundaki ışıkla belli bir süre (1-2 saat) kornea tedavi bırakılır. Bu işlem neticesinde korneanın kollajen dokusu sertleşir ve bombeleşme eğilimi ortadan kalkar bazen keratokonusun düzleşerek gerilediği de görülmüştür.

Diğer tedavi yöntemleri ile iyi görmeye kavuşma yöntemleri olmadığı zaman kornea nakli yapılabilir. Bu cerrahi keraokonusu olanların % 10 ile % 20 sinde gereklidir. Bu işlemde hasta olan kornea ölüden alınmış sağlam korna ile değiştiriliyor. Nakledilen kornea yavaşça iyileşir. Hastanın kornea naklinden sonra iyi bir görmeye kavuşması 1 yıl kadar zaman alabilir. Kornea nakli keratokonusun belirtilerine büyük ölçüde iyileştirebilir ama ideal pürüzsüz bir görme sağlamakta çoğu zaman yetersiz kalır. Yine de bütün kornea nakil işlemleri arasında keratokonus vakaları en yüz güldürücü sonucu vermektedir.

Göz Kuruluğu için Işık Modülasyonu + IPL Tedavisi

Kuru Göz Hastalığının tedavisinde en yeni yöntem; Işık Modülasyonu + IPL