Hastalarıma Özel

TIBBİ TEDAVİ GÖREN HASTALARIN DİKKATİNE

– Lütfen reçetede her damla veya tablet için doktor tarafından açıklanan sürelere (örn. 5 gün-1 hafta veya 3 ay) mutlaka uyun (ilaçları gereğinden fazla veya az sürede kullanmak gözünüze zarar verebilir!), süre ile ilgili çelişkiye düştüğünüzde beni mutlaka arayınız.

– Size damla verildi ise hijyenik şartlarda damla kutusunun ucunu göze veya elinize değdirmeden temiz ellerle direkt gözün içine bir damla uygulayınız ve hemen damlanın kapağını kapatınız(birden fazla damlatılan damlanın hiç bir ek faydası olmadığı gibi damlanızın daha erken sürede bitmesine neden olacaktır).

– Aksi söylenmediği taktirde ilaçlarınızı güneşin görmediği serin bir oda sıcaklığında saklayınız. ( Latanoprost içeren Xalatan gibi damlalar için ilaç kapağı ilk defa açılıncaya kadar buzdolabında saklanmalı, daha sonra bir ay boyunca oda sıcaklığında saklanabilir eczaneden alınırken de soğuk zincire dikkat edilmesi gerekmektedir).

– Size birden fazla damla verildiyse, iki damlanın damlatma zamanı aynı saate denk geldiği vakit, 10-15 dakika ara ile iki damlayı damlatınız (üst üste damlatmak diğerini yıkar ve ilk damlayı etkisiz kılar).

– Damlalarının sistemik yan etkileri yani vücuda olan yen etkilerini azaltmak için damla damlatıldıktan sonra gözü iki dakika kapalı tutunuz ve göz pınarı dedğimiz (alt ve üst göz kapaklarının burun tarafından birleştiği yer) bölgeye parmağınızla 2 dakika basılı tutunuz.

– Bir damla kutusunun açıldıktan sonra ortalama ömrü 15-30 gündür. Aynı damlayı bir aydan daha uzun süre kullanım sakıncalı olabilir.

– Tek kullanımlık göz yaşı damlalarını açıldıktan sonra kapağını tekrar geçirme şekliyle kapatarak bir gün boyunca kullanmanızda temiz kullanım şartıyla bir sakınca yoktur.

– Özellikle günde tek doz kullanılması gereken glokom ilaçlarının gece veya gündüz kullanım talimatına multlaka uyulması lazın ( örn. Xalatan, travatan ve lumigan gece tek damla, timoptic xe sabah tek damla şeklinde kullanılmalı).

– Bazı damlalar göz ve göz kapağında allerji, kızarma gibi yan etkilere neden olabilir, böyle bir sorunla karşılaştığınız zaman hiç endişelenmeden mutlaka bana ulaşın.

– Bazı ilaçlar damlatıldığı zaman gözde batma, yanma veya ağızda kötü bir tat bırakabilir, bu ilaçın birleşenlerine bağlı olup geçicidir ve fazla bir önemi yoktur.

– Tedaviniz ile ilgili herhangi bir sorunla karşılaştığınız zaman bana çekinmeden danışabilirsiniz.

AMELİYAT HASTALARIMIN DİKKATİNE

– Ameliyattan önce size verilen (ameliyata hazırlık için gerekli olan damlaları) önerildiği şekilde mutlaka ameliyat günün sabahına kadar kullanın, ve gelirken ilaçları yanınınıza almaya unutmayın

– Ameliyattan önce aspirin veya kan seyreltici başka ilaç kullanıyorsanız ameliyata 5 gün kala bana danışarak mümkünse ve sağlığınız riske girmiyorsa kesmenizi öneririm. Şeker hastalığınız varsa ameliyat günün sabahı 180-200 altında olması gerekmektedir.

– Prostat büyümesi için ilaçların bazıları Fako ameliyatını olumsuz etkileyebilir. Böyle ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka bildiriniz. kaç gün önce ilacı kesmeniz gerekebilir.

– Diyabet hastalığınız varsa ameliyattan iki gün önce sabah açlık kan şekerinizi ölçtürün, yüksekse bana mutlaka bildirin.

– Ameliyat günün sabahı şeker ilacınızı (insülin veya hap) kullanmayın ve aç olarak gelmeyi unutmayın.

– Yüksek hipertansiyon ameliyatın ertelenmesine sebep olacaktır. Onun için ameliyattan önceki günlerde vücut tansiyonunuz yüksekse mutlaka doktorunuza giderek onu düşürmeniz, ve ameliyat günün sabahında mutlaka tansiyon ilacınızı kullanınız.

– Hipertansiyon veya diğer rahatsızlıklarınız için (Şeker hastalığı ilaçları hariç) herhangi bir ilaç kullanıyorsanız ameliyat günün sabahı az miktarda su ile içmeniz gerekli, ilaçları yanınızda getirmeyi unutmayın.

– Ameliyat gününde nezle, grip veya diğer ateşli hastalığınız, veya öksürük, burun akıntısı ile beraber olan rahatsızlığınız veya başka herhangi bir hastalığınız varsa mutlaka beni haberdar edin.

Ender olmasına rağmen ameliyat sonrası bazı komplikasyonlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası bakımı iyi anlamanız ve kurallara uymanızı tavsiye ederiz.

Yemeğinizi ameliyattan çıktıktan 2 saat sonra yiyebilirsiniz.

Ameliyat sonrası başlanılan damlaları düzenli ve düzgün olarak kullanın. Başlangıçta bir yakınınızın damlaları gözünüze damlatmasını sağlamanız yararlı olur. Ameliyat gecesi bir yakınınız evde sizinle olsun.

Gözünüz ameliyat sonrası hafif kızarık ve hassas olabilir. Bir süre konforsuzluk da hissedebilirsiniz. Gözünüzde kaşınma ve yabancı cisim hissi olabilir.Bunlar normaldir. Eğer şiddetli ağrınız olursa Doktorunuza başvurabilirsiniz.

Ameliyattan itibaren ilk bir hafta geceleri uyurken ameliyat olan gözünüzü göz pamuğu ile kapatınız, Bazı ameliyatlarda gün boyu göz pedi ile kapatmanızı önerebilirim , çelişkiye düşerseniz mutlaka bana ulaşınız.

Ameliyat türüne göre bana sormadan gözünüze su temas etmesin.

Gözünüzün üstüne kesinlikle yatmayın veya gözünüzü yastığa değdirmekten kaçının.
Gözünüzün üstüne ilk bir kaç gün eğilmeyin.

Tozlu veya kirli ortamlarda bulunmamaya özen gösterin.

Gözünüzde şiddetli ağrı, ilerleyen veya birden gelişen bulanık görme, yoğun kızarıklık ve kapaklarda ödem, veya başka herhangi bir anormal istenmeyen durum gördüğünüzde mutlaka acilen bizi haberdar edin.

Damlaları damlatmadan önce ellerinizi bol sabunlu suyla yıkayın ve kurulayın

Başınızı arkaya doğru eğin(çeneyi kaldırın)

Alt göz kapağını aşağıya çekin ve üst kapağa dokunmayın.

Göz damlalığı ucunu gözünüze değdirmeden damlayı damlatın. Damlalık kapağını ve ucunu kirletmeyin.

Gözünüzü 15 saniye kadar kapatıp sonra kırpın.

Elinizle gözünüze dokunmayın ve ovuşturmayın.

Damlaları kesinlikle yere düşürmeyin.

Merheminizi sürerken alt kapağı çekin ve üst göz kapağına dokunmadan merheminizi gözünüzün içine sürünüz.

Aynı saate gelen damlalardan birini 15 dakika ara ile damlatınız.

Damlalar bazen yan etki olarak kızarıklık, batma hissi veya bulanık görmeye sebep olabilirler. Böyle bir durumu bize bildiriniz.

Göz Kuruluğu için Işık Modülasyonu + IPL Tedavisi

Kuru Göz Hastalığının tedavisinde en yeni yöntem; Işık Modülasyonu + IPL