Şalazyon (Arpacık)

" Çoğu zaman en başlangıcında sadece basit bir sıcak masaj ile tedavisi mümkündür "

Şalazyon nedir?

Kapaklardaki yağ üretme bezleri olan meibomian yağ bezinin açık ağzının yoğunlaşan yağ sekresyonu ile tıkandığı zaman şalazyon oluşur.

Şalazyon (arpacık) ile Hordeleum (ittirse) arasındaki fark nedir?

Arpacık ile ittirse bazen bir biri ile karıştırılabilir. İttirse enfekte kirpik follikülünün oluşturduğu ağrılı kızarık kapak kenarındaki şişliktir.

Şalazyon ise kapak kirpik kenarına daha uzakta oluşur.

Arpacık nasıl tedavi edilir?

Arpacıkların yaklaşık %25 i herhangi bir belirti vermez ve tedavi olmaksızın kendi kendine kaybolur. Ama bazen bir arpacık kızarabilir, şişer ve hassaslaşabilir. Büyük bir arpacık gözün şeklini değiştirerek (astigmat oluşturarak) görmeyi bulanıklaştırabilir. Nadiren de bir arpacık tüm kapağın aniden şişmesine neden olabilir.

Bu belirtiler aşağıdaki yöntemlerin bir veya bir kaçı ile tedavi edilebilir:

•  Sıcak kompresyon. Sıcak kompresyon tıkanmış olan bezin açılmasını sağlar. Temiz bir pamuk veya havluyu sıcak suya batırın ve kapağınızın üzerine arpacık bölgesine 10-15 dakika basınç uygulayın ve bu işlemi arpacık geçene kadar günde 3-4 kere tekrarlayın. Her bir seansta pamuk veya havlunun sıcaklık ısısını korumak için defalarca sıcak suya batırmanız gerekebilir. Pıhtılaşmış bez açıldığı zaman gözde beyaz bir sekresyon artışı görülebilir arpacığı sıktıkça küçüldüğünü ve iyilestiğini göreceksiniz.

• Antibiyotik merhemler. Enfekte arpacık odağına sürülmesi faydalı olabilir.

• Steroid enjenksiyonu. Şalazyondaki inflamasyon ve sertliği gidermek için çoğu zaman faydalı bir uygulamadır.

• Oral antibiyotik. Sık sık arpacık geçiren hastalarda verilen bazı ilaçlar yağ akışkanlığını düzelterek tedavide büyük katkı sağlayabilir.

• Cerrahi olarak alınması. Büyük bir arpacık odağı diğer tedavi yöntemlerine cevap vermiyorsa ve görmeyi etkiliyorsa cerrahi olarak içinin boşaltılması gerekmektedir. Bu işlem lokal anestezi altında yapılabilmektedir.

Arpacık genellikle tedaviye iyi yanıt vermektedir, ama bazı insanlarda tekrarlama eğilimi mevcuttur. Aynı yerde arpacık tekrarlanırsa biopsi alarak daha ciddi problemler açısından araştırılması gerekmektedir.

Göz Kuruluğu için Işık Modülasyonu + IPL Tedavisi

Kuru Göz Hastalığının tedavisinde en yeni yöntem; Işık Modülasyonu + IPL