Çocuklarda Miyopiyi Durdurmak

Çocuklarda miyopinin ilerlemesini durdurmak mümkün mü?

Miyopi son yıllarda giderek artan bir hızla toplumumuzda ciddi bir sağlık sorunu olmaya başlamıştır.

Miyopi aslında genetik geçen bir görme kusuru olup ama çevresel faktörler (epigenetik) onun ilerlemesinde çok büyük rol oynamaktadır

Bunun en büyük nedenleri olarak çocuklarda uzun süre dijital ekranlara bakmak, gün boyu güneş ışınlarına az maruz kalmak gibi etkenleri sayabiliriz.

Miyopi bu hızla ilerlerken gözlük numarasının artışı bir yana, yüksek numaralı miyoplarda glokom veya retina dekolmanı gibi bir takım diğer göz hastalıklarının riski de artar. Bu sebeple miyopinin ilerlemesini engelleyebilmek çok önem arz etmektedir.

Bunun için iki seçenek mevcuttur:

Ortokeratoloji kontakt lensleri

Sulandırılmış atropin göz damlası

Ortokeratoloji kontakt lensleri özel sert kontakt lensler olup çocuk geceleri yatarken takar, sabah uyanınca çıkarır. Bu vesileyle korneanın şekli düzleştirilir ve hasta gün boyunca gözlüksüz net görmeye başlar.

 

Bu işlem geçici olup kontakt lensi 1 hafta kullanmadığı zaman kornea eski haline döner. Çocuklarda uzun süre bu lenslerin uygulanmasının miyopinin ilerlemesini durdurabildiği gösterilmiştir.

İkinci seçenek olarak sulandırılmış atropin göz damlasını hasta her gün gözlerine bir kez damlatır. Özellikle 6 ile 12 yaş arası çocuklarda kontrollü olarak uygulandığında sayısız bilimsel çalışmalarda miyopinin ilerleme hızını etkili bir şekilde düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Bu konuda daha detaylı bilgi alabilmek için uzman bir göz hekimine muayene olun.

Göz Kuruluğu için Işık Modülasyonu + IPL Tedavisi

Kuru Göz Hastalığının tedavisinde en yeni yöntem; Işık Modülasyonu + IPL