Glokom damlalarına karşı alerjiniz varsa ne yapılabilir?

Glokom damlalarına karşı alerjiniz varsa ne yapılabilir?

Glokom (göz tansiyonu) için genelde hastalar bir iki veya üç çeşit damla kullanarak göz tansiyonlarını kontrol altına alabilirler, ama yıllar boyunca bu damlaları her gün kullandıktan sonra gözün konjonktiva dokusu tepki vermeye başlıyor.

Bu tepki gerek ilaçtaki etken maddesine karşı olabildiği gibi, damla içerisindeki koruyucu maddelere karşı da oluşabilmektedir.

Eğer hastada bu oluşan tepkiler ileri derecede kızarma, yanma, batma ve sulanma şeklinde kendini gösterirse, hasta bir taraftan göz tansiyonu kontrol etmek için damlalarını kullanmak zorundayken diğer taraftan bu yan etkilerden dolayı yaşam kalitesinin ileri derece azaldığını fark eder.

Eğer hasta şanslı ise ve göz yapısı uygunsa açık açılı glokom için SLT lazer (selektif lazer trabeküloplasti ) ve dar açılı glokom için YAG lazer iridotomi işlemi göze uygulanarak hastanın damla sayısı azaltılabilir. ve böylece yan etkiler büyük ölçüde düzelir.

Eğer bu işlemlerden fayda göremeyecekse eski geleneksel glokom ameliyatlarına göre çok daha az yan etkileri olan MİGS (Minimal invazif Glokom Cerrahisi) seçenekleri hastaya sunulabilir. Bu tip ameliyatlar çok etkili çözümler olup, hastayı yan etkilerinden muzdarip olduğu tüm damlalardan kurtarabilir.

 

Daha detaylı bilgi alabilmek için bu konuda uzman bir hekimle görüşmenizde fayda vardır.

Göz Kuruluğu için Işık Modülasyonu + IPL Tedavisi

Kuru Göz Hastalığının tedavisinde en yeni yöntem; Işık Modülasyonu + IPL